close
 

חיפוי בפח אלומיניום

סגנון ה"הי טק" שפרץ לעולם העיצוב במחצית השנייה של המאה הקודמת, הביא מקום של כבוד לאלומיניום שהשימוש בו אך הולך ותופס תאוצה ומקיף עוד ועוד יישומים. אחד הבולטים בהם הוא לחיפוי מבנים כסממן של אדריכלות עכשווית המכירה בערכו של החומר לשוות להם חזות מודרנית ומהוקצעת, ויתרה מזאת - חיפוי באלומיניום מאפשר גם לחדש את חזותם של מבנים ישנים שהזמן נתן בהם את אותותיו, או לשדרג מבני תעשייה סטנדרטיים ופשוטים למראה, וכך, למעשה, לתרום לחזות אסתטית, מתקדמת ועדכנית, של הסביבה כולה.

למה אלומיניום? יתרונות

מעבר לאיכויות החומר עצמו, לעמידותו הטובה לאורך זמן ולחזות הנאה-מסוגננת שהוא מקנה, אחד היתרונות המשמעותיים של השימוש באלומיניום לחיפוי מבנים טמון בשיטת ההתקנה המתבצעת כ"תלייה יבשה": הלוחות המשמשים לחיפוי אינם מיושמים ישירות על קירות המעטפת, אלא מותקנים על גבי זוויות או קונסטרוקציה נסתרת המעוגנות אליה.  הודות למרווח שנוצר אגב כך בין הקירות לבין החיפוי, ניתן לפלס פני שטח לא ישרים, להסתיר פגמים או אלמנטים לא אסתטיים, ואף לשפר את מידת האוורור והבידוד של המבנה, ובכך אף לשפר את הנוחות האקלימית בתוכו פנימה.

הבחירה בין זוויות לבין קונסטרוקציה כרכיבי עיגון נקבעת בהתאם למצבו של הבניין: כך, למשל, במבנה ישן ש"סובל" מפגעי זמן משמעותיים נדרש בד"כ מרווח "שיקום" גדול יותר בין החיפוי למעטפת, ובמקרה כזה שימוש בקונסטרוקציה עדיף. יתרון חשוב נוסף של שיטת התלייה היבשה הוא הבטיחות, היות והיא אינה עושה שימוש בחומרי הדבקה שעלולים להתרופף עם הזמן ולגרום, חלילה, לצניחת מרכיבי חיפוי המיושמים ישירות על קירות המעטפת, כאבן למשל.

תכנון החיפוי שמתבצע בחברת קאפה חיפויים כולל מדידות מקדימות של פני השטח, הן להערכת היבטים הנדסיים חשובים שצריכים להילקח בחשבון, הן לחישוב כמות החומר הנדרש בהתאם לתכנון האדריכלי, והן לגיבוש פתרונות ביצוע מיטביים, כתוצר של ניסיון רב שנצבר בתחום ומקצוענות כמילת מפתח.  סגסוגת האלומיניום המיועדת לחיפוי מבנים מצטיינת בערכי קשיחות ואלסטיות וסימונה הוא H42. החיפוי יכול  להיות שלם או חלקי (של קטעי מבנה מסוימים), והוא ניתן לביצוע באמצעות לוחות פח אלומיניום, לוחות מרוכבים מסוג אלוקובונד, וכן בתצורת סרגלים.

חיפוי בפח אלומיניום

עוביו של החומר הוא 2 מ"מ, והוא מיובא לארץ בגלילים הנחתכים לפלטות במידות רוחב שונות. לצורך השימוש בהם כחיפוי עוברים הלוחות השטוחים כיפוף של הקצוות אשר גורם להקשחת החומר וניתן לביצוע בתצורות שונות - כיפוף מרובע, מלבני, מעוגל וכד'. הלוחות המכופפים, המכונים קסטות, "מולבשים" על גבי מרכיב עיגון (זוויות/ קונסטרוקציה) כשהחיבורים ביניהם יכולים להיות גלויים או נסתרים.

אלוקובונד

לוחות מרוכבים המתקבלים מאיחוד שני לוחות פח אלומיניום ושכבת פוליסטירן לכדי מקשה אחת, כלוח הומוגני עמיד מאד שעוביו הוא בד"כ כ-4 מ"מ. כיפוף האלוקובונד לכדי קסטות דורש ביצוע חריצה היות והתקנתו על גבי הקונסטרוקציה נעשית בשיטת זכר ונקבה. שיטה נוספת היא באמצעות הדבקת הלוחות על גבי פרופילים תוך שימוש בדבק דו צדדי בתוספת משחת הדבקה.

צבע

גלילי האלומיניום מהם נחתכים הלוחות מגיעים לארץ כשהם כבר צבועים. הצבע בו נעשה שימוש הוא PVDF, שהנו איכותי במיוחד: אלסטי ועמיד במתיחה, ומועשר בתוספים המקנים לו הגנה נגד קורוזיה, לרבות בסביבה ימית, ובכל תנאי מזג אוויר.  

עיצוב - השמיים הם הגבול

חיפוי מבנים באלומיניום מעניק למתכננים כר נרחב של אפשרויות למימוש כל רעיון יצירתי, עד כדי ביצוע שינויים צורניים במופעו של המבנה, דוגמת שילוב מגרעות/הבלטות על פני שטחו. גודל הקסטות, תצורתן וזוויות התקנתן נתונים לבחירת האדריכל: כך, לצד מראה חלק ונקי, ניתן לשוות לחיפוי דיגומים שונים, ובכלל זה מופע תלת ממדי המתקבל ממשחקי מישורים. במידת הרצון, בינות לקסטות שנבחרו ליצירת החיפוי הכולל ניתן לשבץ גם לוחות מסוגים אחרים, כמו, למשל, פח גלי, אשר בתצורתו השונה מהמראה הכללי מקנה לו "נגיעות" של עניין אסתטי נוסף. בכל הקשור לצבע, הרי שמטבע הדברים גווני אפור וכסוף לסוגיהם הנקשרים לרוח ה"הי טק" ומדגישים את המאפיין התעשייתי של הסגנון / מראה, הם הגוונים הרווחים בחיפוי מבני תעשייה,  בנייני משרדים, מפעלים וכד'. עם זאת, ככל שהשימוש בחיפוי אלומיניום צובר תאוצה ומחלחל לנוף הבנוי ככלל – מבני מגורים, מסחר ובתים פרטיים, ניתן לראות כיצד צצים ומשתלבים בו גוונים נוספים:  גוונים סולידיים כקרם ולבן, גון המדמה מראה חמים ומשכנע לחלוטין של עץ, ובשם היצירתיות גם גוונים עזים מקשת צבעי RAL. הוא שנאמר - השמיים הם הגבול, וקבוצת אלוקל ערוכה לסייע לכל אנשי המקצוע השואפים להגיע אליו...

© All rights reserved
לקבלת הצעת מחיר מעניינת אנא מלא את הפרטים הבאים ונחזור אליך בהקדם
secure